Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları, Çizelgeler, Ramazan

Salavât Köyü

“Allâh ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler! Siz de O’na çokça salavât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin.” (el-Ahzâb, 56)

 

Biz Sa‘d İbni Ubâde (radıyallahu anh) ile birlikte otururken Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) yanımıza geldi. Beşîr İbni Sa‘d ona:– Yâ Resûlallah! Allah Teâlâ sana salavât getirmemizi emretti. Sana nasıl salâtü selâm getireceğiz? diye sordu. Bunun üzerine Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) sükût buyurdu. Sükûtun uzaması sebebiyle biz içimizden, keşke sormasaydı, diye geçirdik. Sonra Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: – “Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ âli İbrâhîm, ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdün mecîd.” ( Allahım! İbrâhim’in âline rahmet ettiğin gibi Muhammed’e ve âline de rahmet et. Allahım! İbrâhim’in âline hayır ve bereket lutfettiğin gibi Muhammed’e ve âline de hayır ve bereket ihsan et. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin) deyiniz. Selâm ise bildiğiniz gibidir.” (Müslim, Salât 65)

salavat köyü 02

Peygamber Efendimi’ze (sav) salavât getirmek Allah’ın emri. Böyle olunca yaklaşan Mevlid Kandilini de fırsat bilerek, salavât alışkanlığı kazandırmak için çocuklara teşvik edici bir etkinlik hazırlamanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Günde 100 salavât getirilse, köyün boyaması bittiğinde 3000 salavât çekilmiş olacak inşaallah. Kütüb-ü Sitte’de salavât hakkında Ebû Bekr el-Mâlikî: “Sayı ile sınırlanmaksızın çokça okunması vacibtir” demiştir. Bu çalışmada sayı ile boyamayı tamamlamaktaki amaç teşvik etmek ve alışkanlık kazandırmaktır.

45563394_2354553068099772_4187718432155762688_n (1)

PDF İndirme Linki:

Salavat Köyü

Salavât Köyü” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Salavat Ağacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir