Yazı kategorisi: Etkinlikler, Ramazan

Salavat Ağacı

Enes (r.a)’den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir bedevi Resûlullah (s.a.v)’e:

– Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu. Efendimiz:

– “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu.

– Allah ve Resûlünün sevgisini, dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber:

– “O halde sen, sevdiğin ile berabersin” buyurdu. (Buhari)

Âlemlerin Efendisi Biricik Peygamberimiz (s.a.v.)’in doğum günü yaklaşıyor. Okullarda kurslarda büyük bir özen ve heyecanla birbirlerinden güzel panolar hazırlanıyor. Allah razı olsun, hocalarımız bu coşkuyu öğrencilerine vermeye gayret ediyor, bu güzel günü de fırsat bilerek değerlendirmeye çabalıyorlar. Allah muvaffak etsin.

Evlerde de çocuklarımızla bu özel güne has birtakım hazırlıklar yapabiliriz. Çocuklar doğum günü kutlamalarını çok severler. Bu kutlama kendileri için yapılıyorsa ayrı bir mutluluk duyarlar. Dinî günlerle ilgili çocukta hatıra bırakabilmek gelecekteki dinî hayatı için çok faydalı olacaktır inşaallah. Biz de bu güne özel çocuklarımızla beraber evde hazırlık yapabiliriz. Evimizin bir köşesini süsleyebilir, özel ikramlar hazırlayıp komşulara da dağıtabiliriz. Doğum günlerinde hediye vermek âdettendir. Çocuğumuza da “Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) hediye vermeye ne dersin?” diye sorup dikkatini ve ilgisini çekerek salavatın öneminden, çekilen salavatları Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) ulaştıran meleklerden bahsederek onları heveslendirebiliriz.

Salavat ile ilgili daha önce boyama şeklinde iki etkinlik hazırlamıştım. Onları da kullanabilirsiniz. Canım Peygamberime (s.a.v.) Hediyem için burayı, Salavat Köyü için de burayı tıklayın.

Bu sefer çocuklara üç boyutlu, belli sayıda salavat çektikçe dilediği renkteki yaprağı yapıştırarak yeşerteceği bir ağaç tasarladım. Ağaç için 80 gr kâğıt ince geldi, dallar biraz sarktı. Siz daha kalın kâğıda çıktı alabilir ya da kâğıdı kartona yapıştırarak daha düzgün durmasını sağlayabilirsiniz inşaallah.

Ağaç için dört sayfa çıktı alınacak. Önce kesip sonra yapıştırmak çok uğraştırır. Bu nedenle kâğıdı uzun kenarından, yani ağacın ortasındaki kesik çizgilerden katlayıp kâğıtları üst üste yapıştırarak bir ya da iki seferde kesmenizi öneririm. Hem daha düzgün hem de daha çabuk olacaktır.

Renkli kâğıtlardan delgeçlerle ya da makasla yaprak veya çiçek yapabilirsiniz. Dileyen renkli yaprakların çıktılarını alabilir. Her bir yaprak için çocuğumuzun yaşına uygun sayı hedefleyebiliriz. Mesela her yaprak 10 salavat hediyesi 🙂

Hazırladıktan sonra ağaca bir de kuş yuvası yerleştirmek aklıma geldi. PDF dosyaya ilave ettim. Siz kesip arkalı önlü yapıştırıp ağacımızı neşelendirebilirsiniz inşaallah.

Allah güzel bir kandil geçirmeyi, çocuklarımızın kalplerine Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sevgisini verebilmeyi nasip etsin. Dualarınıza beni de katın inşaallah. Hayırlı kandiller..

PDF İndirme Linki:

Salavat Ağacı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir