Kur’an Dili

Hareke Arkadaşlarım

Hareke konusuna geçildiğinde, seslerin telaffuzunda konuşma organlarının aldığı şekillerin öğretilmesi, hareke kavramının kolay ve kalıcı bir şekilde verilmesini sağlamaktadır. Buradan yola çıkarak, üstün (fetha), esre (kesra) ve ötre (damme) ile harfler seslendirilirken ağzın aldığı şekilleri gösteren “”Hareke Arkadaşlarım” adlı bir çalışma yaptım.

28939040_10156282308769533_2027842204_o

28946403_10156282316919533_532734592_o

Üstün, esre ve ötreyi içeren kız ve erkeklere farklı karakterdeki hareke arkadaşlarının çıktılarını aldıktan sonra adım adım yapılışını gösteren resmi inceleyip hazırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yapılış aşamaları:

yapılış 1yapılış 2

 

Çocukların arkasına karton yapıştırırsanız daha dayanıklı ve kullanışlı olacaktır inşaallah.

 

PDF İndirme Linki:

üstün kız

üstün erkek

esre kız

esre erkek

ötre kız

ötre erkek

 

 

Sayı Canavarları

Kur’an öğrenenlerin, sayfalara ulaşmalarında ve kaldıkları yeri belirlemelerinde Arap rakamlarının yazılışlarını bilmeleri, onlara kolaylık sağlayacaktır. Bunu düşünerek farklı renk ve şekillerde sevimli canavar temalı 0-10 arası Latin ve Arap rakamları için “Sayı Canavarı” adlı bir etkinlik hazırladım. İnşaallah eğlenerek öğrenirler. Şimdiden kolay gelsin 🙂

Sayı Canavarları

Canavarlarımız kişiye özeldir 😉 Sayı Canavarı yazısının üzerindeki yay şeklindeki çizginin üstüne çocuğumuzun ismini yazalım:

Sayı Canavarı

Mavi Canavar

 

Mor Canavar

 

Pembe Canavar

Yapılışı çok kolay: Çizgilerden keserek akordion şeklinde katlıyoruz ve yapıştırıcı yazılı yerlere yapıştırıcı sürerek parçaları birbirlerine ekliyoruz. Yapılmış hallerine bakarsanız fikir verecektir inşaallah.

Etkinliği İngilizce olarak da hazırladım:

 

PDF İndirme Linki:

Mavi Canavar

Mor Canavar

Pembe Canavar

Blue Monster

Purple Monster

Pink Monster