Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları

Huzurlu Yuvam

Çocuklarda hayal gücü ile oyun gelişimi paralel olarak ilerler. Yaşamının ilk yıllarında hareket odaklı oyunlar oynarken, soyut düşünme becerisinin gelişmeye başlaması ile birlikte hayali oyunlar ağırlık kazanır. Genellikle bu hayali oyunlarda çocuğun ya da çevresindekilerin günlük hayattaki rutinlerini taklit ettiği gözlemlenir.

Hayali oyunlar oynayan çocuklar oyun içinde keyifli ve neşeli olurlar. Çocuklar kendilerine oyun oynama ve hayal etme fırsatları sağlandığı sürece hayal gücü becerilerini geliştirebilirler. Sağlıklı hayal gücü sayesinde, bir problem karşısında zihnimiz problemi inceler ve mantıklı, işe yarar bir sonuca varır. Çocuklarımız da hayali oyunlar sırasında, hayal güçlerini bu şekilde kullanırlar.

Evcilik oyunu çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarındandır. Çocukluğun her evresinde çok sevilerek oynanır. Çocuklar oyunu oynarken çevrelerinde gördükleri yetişkin rollerini canlandırır ve onlar gibi davranırlar.Bu oyunlar çocukların kendilerini tanımalarını sağlamakta ve onları yetişkin rollerine hazırlamaktadır.Oyunda çocuklar günlük yaşantılarında karşılaştıkları olayları kullanırken, hayal dünyalarını da oyuna aktarırlar. Oyun içinde çocuklar hayallerini diledikleri gibi kullanırlar. Bazen anne, bazen çocuk, komşu olur ve duygularını istedikleri gibi kullanırlar. Bu durum kendilerini başkasının yerine koymayı (empati duygusu), sorumluluk almayı, duygularını başkasına anlatmayı, aile içindeki sıkıntıları anlatarak rahatlamayı da geliştirir. Rollerini canlandırırken kendisini ifade etme, akıcı konuşma yetenekleri gelişir ve kelime hazneleri artar.

Hemen her yaşta sevilen bu oyunu kağıtlarla kendi evimizi inşa edecek şekilde, değerler eğitimi aktivitelerimizde de kullanmak amacıyla tasarladım. Allah’ın verdiği nimetleri gözlemlemekten tutun da odanın toplanması, yemekten önce ve sonraki davranışlar, tasarruf vs akla gelebilecek, yaşam içinden alınacak her konu eğlenceli bir şekilde işlenebilir. Çocuğun oyuna devamı ve öğretilenleri kendiliğinden tekrarı da pekiştirmeye önemli katkı sağlayacaktır inşaallah.

Ev dis dosyasının çıktısını alıp boyuyoruz.
Çizgilerden kesiyor ve noktalı yerlerden katlıyoruz.
Ev dosyasının da çıktısını alıp boyuyor ve dış çizgilerinden kesiyoruz.
Bahçe dosyasının çıktısını alıp boyuyoruz.

PDF İndirme Linki:

Huzurlu Yuvam” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir