Yazı kategorisi: 2020

Ekim Takvimi

 

Bu ayın takvim temasını ekim ayında bulunan Dünya Çocuk Günü’nden yola çıkarak belirledim. Seçtiğim hadis-i şerifi oğluma gösterdiğimde kaleminden dökülenler:


Kalpleri tertemiz olan, iyilikten başka bir şey düşünmeyen masum varlıklar olan çocukları mutlu etmek ne kadar da tatmin edici. Onların tebessümleri daha bir samimidir, güldükleri zaman kalplerinde taşıdıkları en samimi duyguları el

değmeden dışa vurduklarını anlayabilirsiniz. Çocukların gülümsemesi, hayatta yaşadığı sorunları çoğunlukla sahte bir tebessümle örtbas etmeye çalışan biz yetişkinlerin duygularını süzgeçten geçirir. Tam o anda biz de çocukla çocuk olur, masum yıllarımıza geri döneriz. Özellikle de yetim ve öksüz çocukların belki de uzun süredir gözyaşı damlayan yanaklarındaki gamzelerini yeniden belirgin hâle getirmek gibi bir sevinç yoktur. Peygamber efendimiz de bize aynen böyle yapmamızı “Bir kimse sırf Allah rızası için yetimin başını okşarsa, dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.” buyurarak tembihlemiştir.

Kurslar açıldı, imkanı olan çocuklar başladılar çok şükür. Her zaman ama özellikle de şu sıkıntılı günlerde yardımı sadakayı artırmamız gerekiyor. Çocukları da yardım konusunda duyarlı bir hale getirebilmek amacıyla kursça veya çevremizdeki arkadaşlarımızın çocuklarıyla yardım etkinlikleri düzenleyip yine çevremizdeki veya yardım dernekleri vb oluşumlar vasıtasıyla ihtiyacı olan yetim çocukları sevindirerek çocuklarımızın elindekilere şükreden bireyler olmalarını ve yardımın hazzını tatmalarını destekleyebiliriz inşaallah.

Bu konuyla ilgili bireysel veya grupla yaptığınız çalışmaları bu yazının altında yorum yapıp paylaşırsanız hayra da vesile olur inşaallah.

PDF İndirme Linki:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir