Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları, Çizelgeler, Değerler Eğitimi, Ramazan

Canım Peygamberime (s.a.v.) Hediyem..

Çocuk nasıl davranacağını, neleri yapıp neleri yapmayacağını anne babayı ya da çevresindekileri gözlemleyerek ve taklit ederek bulmaya çalışır. Anne babanın tutumu çocuk için bir kılavuzdur. Bu, öğrenmenin ilk kuralı, ilk mekanizmasıdır. Çocuğun öğrenme sürecinde taklit ettiği kişinin ve aile fertlerinin tutum ve davranışları önemlidir. Bu nedenle de anne-babanın eğilimleri, gündemleri, evde konuştukları, verdikleri tepkiler, hatta hareketleriyle onayladıkları meseleler, çocuğun geleceğine yön verecektir. Yani çocuğuna Efendimiz’i (s.a.v.) tanıtıp sevdirmeyi düşünenlerin öncelikle kendilerinin örnek olması, varsa bu konudaki eksiklerini telafi etmesi gerekmektedir.

Kasım takvimi yazımda da belirttiğim üzere, kandilleri çocuklara İslamı öğretmek ve Peygamber (s.a.v.) sevgisini kazandırabilmek için fırsat bilerek değerlendirmeli inşaallah.

Peygamberimizin (s.a.v.) adı anıldığında, duyan her müslümanın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevdir. Zira Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” (Ahzab, 33/56)

Bir hadis-i şerifte de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana tebliğ ederler.”

Ayetteki emre ve hadisin müjdesine de uyarak Efendimizin (s.a.v.) adı anıldığında, dularımızın başlarında ve aklımıza her geldiğinde salavat getirmeli, çocklarımıza da bu alışkanlığı öncelikle kendimiz örnek olarak kazandırmaya çalışmalıyız.

Ben de bu konunun önemini düşünerek çocuklara, teşvik edici olması için salavat çektikçe boyayabilecekleri bir etkinlik hazırladım. Bir ay içinde her gün yüz tesbih çekseler toplam üç bin salavat hediye etmiş olurlar inşaallah. Bu çalışmada sayı ile boyamayı tamamlamaktaki amaç teşvik etmek ve alışkanlık kazandırmaktır.

Geçen sene hazırladığım salavat köyü etkinliği de boyandığında üç bin salavat çekilmiş olacaktır inşaallah. Dilerseniz ona da bir göz atabilirsiniz 🙂

PDF İndirme Linki:

Canım Peygamberime (s.a.v.) Hediyem..” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Salavat Ağacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir