Yazı kategorisi: Genel

Bir Kitap İncelemesi: 7/24 İlm-i Hal

 

İsmi: 7/24 İlm-i Hal

Yayın Evi: EDAM

Yazarlar: Prof. Dr. Vecdi Akyüz, İlyas Aslan, Alpaslan Durmuş, Hatice Işlak Durmuş, Dudu Ekinci Demir, Veli Karataş

Dili: Türkçe

Sayfa Sayısı: 144

Yayın Yılı: 2012

Eserin okuyucu tarafından çok tutulduğu anlaşılıyor. Bizim incelediğimiz nüsha, 2015 yılında yapılmış on birinci baskısı…
Müellifler eserlerinin tanıtımına “Bu eser, öğrenilmesi farz-ı ayn olan temel dini bilgileri sunan, Hanefi mezhebine göre hazırlanmış bir günlük hayat kılavuzudur” ifadesiyle başlamışlar.
Önsözde “15 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler için hazırlanmıştır” denilse de, ebeveyn rehberliğinde, daha küçük yaş gurupları için de yararlı olacağını, yetişkinler içinse ancak bir başlangıç ve hızlı hatırlama kitabı olabileceğini düşünüyorum.
Sade bir anlatımı var, terimlerin anlamları genellikle verilmiş. Klasik ilm-i hallerden farklı olarak, çocuk ve gençlerin ilgisini çekecek şekilde, görsellerle ve tablolarla zenginleştirilmiş, yazılar renklendirilmiş. Bilgiler önemi vurgulanacak şekilde organize edilmiş.
Abdestin farzları bahsinde resimlere yer verilmekle birlikte, namazın rükünlerinde resim kullanılmaması kitabın bir eksikliği olarak düşünülebilir.
Ayrıca bu tür temel bilgileri ele alan eserlerin sure ve duaların okunuşlarını, namaz ve abdestin video gösterimlerini, ilgili sayfada internet adreslerini ve barkodlarını vererek desteklemeleri faydalı olacaktır.

28695727_10156249499184533_291417783_o

Kitabın bazı sayfaları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir