Yazı kategorisi: Kur'an Dili, Mental Aktivite

SAKLI HARFLER

Elif ba öğretirken öncelikli amacımız Kur’ân-ı Kerîm’i sevdirmek olmalıdır. Çocuğun mükellef bir fert olmadığını da akıldan çıkarılmamalıyız. Eğitim verilirken acele etmeden her çocuğun aynı seviyede ilerlemeyip farklı gelişim gösterebileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Kur’ân öğretmekteki en önemli hedef sevdirerek, kolaylaştırarak, oyunlaştırarak çocuğa uygun bir yol bulmaktır. Öğretirken bir yandan da çocuğun bu aşamayla ilgili güzel anılar biriktirmesine destek olmalıyız.

Eğitim aşamasında, çocukların sıkılmalarına fırsat vermeden oyun vasıtasıyla hem eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayabilir, hem de kişisel gelişimlerine katkıda bulunabiliriz. Dikkat edilmesi gereken çocuklar üzerinde baskı kurmadan, sevecekleri yöntemler uygulayarak bir şeyler öğretmeye gayret etmek olmalıdır.

Etkinlikler öğrenmeyi somutlaştırır ve akılda kalıcılığı artırır. Öğretme-öğrenme sürecine çeşitlilik ve değişiklik katar. Eğitimde önemli olan, çocuğun yaşı ve alabileceği bilgiyi maksimum seviyeye çıkartıp onun hayal gücünü geliştirmektir. Okul öncesi dönemde konuların etkinliklerle desteklenerek verilmesiyle çocukların kavrama becerileri son derece yüksek bir hâle gelmektedir.

Her konuda olduğu gibi Elif ba öğretiminde de etkinliklerin çeşitliliği öğrencinin kavramasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle Kur’an eğitiminin ilk adımı olan alfabe eğitiminde farklı ve çocukların da hoşuna gidecek etkinlikler tasarlayıp paylaşmaya devam etmeyi düşünüyorum. Sizlerin de aklınıza gelen ve tasarlanmayı bekleyen değişik fikirleriniz varsa paylaşabilir, tanımadığınız ve görmediğiniz, bu konuya gönül vermiş ebeveyn ve eğitimcilere destek olarak dualarında yer alabilirsiniz.

Bu etkinliğimizin adı “Saklı Harfler”. Hazırlık için tüm alfabeyi ve hediye paketlerini içeren PDF dosyasının çıktısını alıyoruz. Harfler ve hediye paketleri, kağıdın aynı konumunda oldukları için üst üste koyulduğunda denk gelmektedir. Harflerin olduğu kağıtla hediye paketleri kağıdını birbirine yapıştırıyoruz (harflerin üzerine yapıştırıcı sürülecek, kağıtlar yapıştığında harfler görünmeyecek). Sonra her bir hediye paketini kesiyoruz. Etkinliğimiz hazır. Bu arada harfler üç sayfayı doldurmadığından kalan yerlere neşeli yüzler yerleştirdim. Bazı paketlerden bu yüzlerin görünmesi de ayrı bir eğlence sebebi olacaktır inşaallah.

Öğrenilen harfleri ayırıp, bir de el feneri ile çocuğumuzun süpriz harfleri keşfetmesine destek oluyoruz. Fotoğraf ve videolarınızı, bu etkinlik ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

PDF İndirme Linki:

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

SAKLI HARFLER” için 2 yorum

  1. Öncelikle Rabb’im sizden ebeden razı olsun ben insta dan saklı harfleri indirmek için girdim 1 saattir bütün etkinliklerinize baktım hepsi ciddi manada emek ve zaman isteyen işler olmuş. Hakkınızı helal edin..

    Beğen

    1. Amin, inşaallah. Maksat rıza olunca inanın verdiğiniz emeklere değiyor inşaallah. Severek yapıyorum ☺️ nezaketiniz için teşekkür ederim, sağ olun 🌺

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s