Yazı kategorisi: 2020

Ekim Takvimi

 

Bu ayın takvim temasını ekim ayında bulunan Dünya Çocuk Günü’nden yola çıkarak belirledim. Seçtiğim hadis-i şerifi oğluma gösterdiğimde kaleminden dökülenler:


Kalpleri tertemiz olan, iyilikten başka bir şey düşünmeyen masum varlıklar olan çocukları mutlu etmek ne kadar da tatmin edici. Onların tebessümleri daha bir samimidir, güldükleri zaman kalplerinde taşıdıkları en samimi duyguları el

değmeden dışa vurduklarını anlayabilirsiniz. Çocukların gülümsemesi, hayatta yaşadığı sorunları çoğunlukla sahte bir tebessümle örtbas etmeye çalışan biz yetişkinlerin duygularını süzgeçten geçirir. Tam o anda biz de çocukla çocuk olur, masum yıllarımıza geri döneriz. Özellikle de yetim ve öksüz çocukların belki de uzun süredir gözyaşı damlayan yanaklarındaki gamzelerini yeniden belirgin hâle getirmek gibi bir sevinç yoktur. Peygamber efendimiz de bize aynen böyle yapmamızı “Bir kimse sırf Allah rızası için yetimin başını okşarsa, dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.” buyurarak tembihlemiştir.

Kurslar açıldı, imkanı olan çocuklar başladılar çok şükür. Her zaman ama özellikle de şu sıkıntılı günlerde yardımı sadakayı artırmamız gerekiyor. Çocukları da yardım konusunda duyarlı bir hale getirebilmek amacıyla kursça veya çevremizdeki arkadaşlarımızın çocuklarıyla yardım etkinlikleri düzenleyip yine çevremizdeki veya yardım dernekleri vb oluşumlar vasıtasıyla ihtiyacı olan yetim çocukları sevindirerek çocuklarımızın elindekilere şükreden bireyler olmalarını ve yardımın hazzını tatmalarını destekleyebiliriz inşaallah.

Bu konuyla ilgili bireysel veya grupla yaptığınız çalışmaları bu yazının altında yorum yapıp paylaşırsanız hayra da vesile olur inşaallah.

PDF İndirme Linki:

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s