Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları, Değerler Eğitimi

HZ YUNUS’un (A.S.) DUASI

2020’nin başından beri tatsız olaylarla karşılaşıyoruz. Yakın zamanda ardı ardına çok şehit verdik. Şimdi de insanlığı tehdit eden bir salgınla uğraşıyoruz. Halen çaresi olmayan bu hastalığın yayılmasını engellemek için herkesin gerekmedikçe sosyal ortama çıkmayıp, evlerinde zaman geçirmesi, hijyene dikkat etmesi ve dua etmekten başka yapacak bir şeyi yok.

Bize yardım edebilecek kimsenin olmadığını düşündüğümüzde, en dertli anlarımızda bile bizi koruyan ve ferahlığa çıkartacak olan Allah’a sığınmak, içimize bir rahatlık ve güven veriyor. Hz. Yunus’un (a.s.) balığın karnındayken yaptığı duayı çokça tekrarlamamız tavsiye ediliyor. Zaten sanki biz de balığın karnında gibiyiz evlerimizde.. İnşaallah Rabbimiz bizi de selamete çıkarır tıpkı Hz.Yunus’u (a.s.) çıkarttığı gibi.

Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“Sıkıntıya düşen kimse kardeşim Yunus’un duasını okursa Allah onun sıkıntısını giderir. O dua şöyledir:

 ‘Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum.‘ ” buyurmuştur.

Çocuklarımızı da bu duaya katabilmek için bir etkinlik tasarladım. Tema deniz canlıları.. Duayı zikrettikçe sayısı kadar balık boyanarak deniz altı manzarasını renklendiriyoruz inşaallah. Sayı ile boyamayı tamamlamaktaki amaç diğer hazırladığım tesbih etkinliklerinde olduğu gibi teşvik etmek ve alışkanlık kazandırmaktır. Allah kabul etsin, cümlemizin yardımcısı olsun inşaallah.

Bu duayı okuyup ezberletmeden önce Hz. Yunus (a.s.) kıssasını çocuklarımıza okumak ya da anlatmak etkili olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı Dijital Yayınlar arasında yer alan “Yunus Peygamber” kitabını da pdf olarak yükledim. Elinizde kaynak yoksa bu kitaptan faydalanabilirsiniz inşaallah.

 

PDF İndirme Linki:

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

HZ YUNUS’un (A.S.) DUASI” için 4 yorum

  1. Selamun aleyküm çalışmalarınız harika takip edip uyguluyorum fotoğraf da paylaşacağım inşallah yalnız tesbih etkinliğinde indirdiğim linkte çıktı aldiğimda balıklar çıkmıyor neden acaba?

    Beğen

    1. Aleykum selam ve rahmetullah. Teşekkür ederim beğenmenize ve faydalanıyor olmanıza sevindim. Farklı bilgisayarlardan denedim, sorun görünmüyor. İndirip uygulayan arkadaşlar da var. Siz tekrar deneseniz, ya da farklı bir cihazdan tekrar indirseniz açılır inşaallah diye düşünüyorum. Selamlar..

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s