Yazı kategorisi: Çizelgeler, Boyama Sayfaları, Değerler Eğitimi

Canım Peygamberime (s.a.v.) Hediyem..

Çocuk nasıl davranacağını, neleri yapıp neleri yapmayacağını anne babayı ya da çevresindekileri gözlemleyerek ve taklit ederek bulmaya çalışır. Anne babanın tutumu çocuk için bir kılavuzdur. Bu, öğrenmenin ilk kuralı, ilk mekanizmasıdır. Çocuğun öğrenme sürecinde taklit ettiği kişinin ve aile fertlerinin tutum ve davranışları önemlidir. Bu nedenle de anne-babanın eğilimleri, gündemleri, evde konuştukları, verdikleri tepkiler, hatta hareketleriyle onayladıkları meseleler, çocuğun geleceğine yön verecektir. Yani çocuğuna Efendimiz’i (s.a.v.) tanıtıp sevdirmeyi düşünenlerin öncelikle kendilerinin örnek olması, varsa bu konudaki eksiklerini telafi etmesi gerekmektedir.

Kasım takvimi yazımda da belirttiğim üzere, kandilleri çocuklara İslamı öğretmek ve Peygamber (s.a.v.) sevgisini kazandırabilmek için fırsat bilerek değerlendirmeli inşaallah.

Peygamberimizin (s.a.v.) adı anıldığında, duyan her müslümanın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevdir. Zira Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” (Ahzab, 33/56)

Bir hadis-i şerifte de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana tebliğ ederler.”

Ayetteki emre ve hadisin müjdesine de uyarak Efendimizin (s.a.v.) adı anıldığında, dularımızın başlarında ve aklımıza her geldiğinde salavat getirmeli, çocklarımıza da bu alışkanlığı öncelikle kendimiz örnek olarak kazandırmaya çalışmalıyız.

Ben de bu konunun önemini düşünerek çocuklara, teşvik edici olması için salavat çektikçe boyayabilecekleri bir etkinlik hazırladım. Bir ay içinde her gün yüz tesbih çekseler toplam üç bin salavat hediye etmiş olurlar inşaallah. Bu çalışmada sayı ile boyamayı tamamlamaktaki amaç teşvik etmek ve alışkanlık kazandırmaktır.

Geçen sene hazırladığım salavat köyü etkinliği de boyandığında üç bin salavat çekilmiş olacaktır inşaallah. Dilerseniz ona da bir göz atabilirsiniz 🙂

PDF İndirme Linki:

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Canım Peygamberime (s.a.v.) Hediyem..” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Salavat Ağacı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s