Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları, Değerler Eğitimi, Pano Materyalleri

Çanakkale Geçilmez..

 

Bundan tam 104 yıl önce, atalarımız unutamıyacağımız bir destan yazdılar Çanakkale’de.. Her santiminde bir şehit olan, toprağının her zerresi kanla sulanmış bir beldede..

Merhum şair Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinde dile getirdiği gibi, kafa, kol, bacak, ayak, tüm organların gökten sağanak sağanak yağdığı bir savaşın adıydı Çanakkale. Hak ile batılın çatışmasıydı. Çanakkale Destanı; sadece Türkiye değil, dünya tarihine de yön veren bir kahramanlığın yazıldığı şanlı bir zaferdi.

Yemek seçen, çöpe tonlarca gıda atanlara ibret belgesi olarak gösterilmesi gereken, yeni yetişen çocuklarımızın da bu savaşın ne zorluklarla kazanıldığını anlamalarına yardımcı olacak bir yemek listesi:

43. Alay Yemek Listesi
15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı Öğle: Yok Akşam: Yağlı Buğday çorbası, ekmek

16 Haziran Sabah: Yok Öğle: Yok Akşam: Üzüm Hoşafı, ekmek

17 Haziran Sabah:Üzüm hoşafı Öğle: yok Akşam: yarım ekmek

18 Haziran Sabah:Yarım ekmek Öğle: yok Akşam: şekeriz üzüm hoşafı

19 Haziran ordu emri ile ekmek istihkakı 500 grama indirilmiştir.

canakkale-gecilmez-1

Bu özel gün münasebeti ile ben de farklı teknikler uygulayarak yapabileceğiniz bir etkinlik tasarladım. Bayrak kırmızıya boyanıp dış çerçevesi için farklı materyal ve boyalar kullanılarak panolara da uygun bir çalışma yapılabilir inşaallah. Bizim evde biri için kağıt ve kalemtraş artıkları, diğeri için de beyaz pastel boya ile desen verip suluboya ile renklendirme yapıldı. Bu konuda bana destek veren, uygulamaları yapan kızım Zeynep’e teşekkür ediyorum 🙂

PDF İndirme Linki:

canakkale gecilmez

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Çanakkale Geçilmez..” için 6 yorum

  1. Çalışmalarınızda başarılar dilerim çok istifadeli oluyor her birinin sonuna yazamasamda PDF alındığını bilmenizi isterim kursuma gelen çocuklar eli boş dönmüyor teşekkürler 😊

    Beğen

  2. Çalışmalarınızı okulumuzda değerler eğitimi maksadıyla kullanıyoruz.Allah razı olsun.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s