Yazı kategorisi: Çizelgeler, Boyama Sayfaları, Değerler Eğitimi

Salavât Köyü

“Allâh ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler! Siz de O’na çokça salavât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin.” (el-Ahzâb, 56)

 

Biz Sa‘d İbni Ubâde (radıyallahu anh) ile birlikte otururken Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) yanımıza geldi. Beşîr İbni Sa‘d ona:– Yâ Resûlallah! Allah Teâlâ sana salavât getirmemizi emretti. Sana nasıl salâtü selâm getireceğiz? diye sordu. Bunun üzerine Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) sükût buyurdu. Sükûtun uzaması sebebiyle biz içimizden, keşke sormasaydı, diye geçirdik. Sonra Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: – “Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ âli İbrâhîm, ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdün mecîd.” ( Allahım! İbrâhim’in âline rahmet ettiğin gibi Muhammed’e ve âline de rahmet et. Allahım! İbrâhim’in âline hayır ve bereket lutfettiğin gibi Muhammed’e ve âline de hayır ve bereket ihsan et. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin) deyiniz. Selâm ise bildiğiniz gibidir.” (Müslim, Salât 65)

salavat köyü 02

Peygamber Efendimi’ze (sav) salavât getirmek Allah’ın emri. Böyle olunca yaklaşan Mevlid Kandilini de fırsat bilerek, salavât alışkanlığı kazandırmak için çocuklara teşvik edici bir etkinlik hazırlamanın iyi bir fikir olacağını düşündüm. Günde 100 salavât getirilse, köyün boyaması bittiğinde 3000 salavât çekilmiş olacak inşaallah. Kütüb-ü Sitte’de salavât hakkında Ebû Bekr el-Mâlikî: “Sayı ile sınırlanmaksızın çokça okunması vacibtir” demiştir. Bu çalışmada sayı ile boyamayı tamamlamaktaki amaç teşvik etmek ve alışkanlık kazandırmaktır.

45563394_2354553068099772_4187718432155762688_n (1)

PDF İndirme Linki:

Salavat Köyü

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Salavât Köyü” için bir yorum

  1. Geri bildirim: Salavat Ağacı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s