Yazı kategorisi: Kur'an Dili

Hareke Arkadaşlarım

Hareke konusuna geçildiğinde, seslerin telaffuzunda konuşma organlarının aldığı şekillerin öğretilmesi, hareke kavramının kolay ve kalıcı bir şekilde verilmesini sağlamaktadır. Buradan yola çıkarak, üstün (fetha), esre (kesra) ve ötre (damme) ile harfler seslendirilirken ağzın aldığı şekilleri gösteren “”Hareke Arkadaşlarım” adlı bir çalışma yaptım.

 

28946403_10156282316919533_532734592_o

Üstün, esre ve ötreyi içeren kız ve erkeklere farklı karakterdeki hareke arkadaşlarının çıktılarını aldıktan sonra adım adım yapılışını gösteren resmi inceleyip hazırlayabilirsiniz.

Yapılış aşamaları:

yapılış 1yapılış 2

Çocukların arkasına karton yapıştırırsanız daha dayanıklı ve kullanışlı olacaktır inşaallah.

PDF İndirme Linki:

üstün kız

üstün erkek

esre kız

esre erkek

ötre kız

ötre erkek

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Hareke Arkadaşlarım” için 12 yorum

 1. Bu arada bu şekilde bayanlar için de fikirleriniz var mı? özellikle de yaşı ilerlemiş ve okuma yazma bilmeyen bayanlara öğretirken oldukça uğraşıp sıkılmadan kolayca öğrenmeleri için bi çok yöntem araştırıp vermeye çalışıyorum ama sizin de bir metodunuz varsa bilmek isterim. Çalışmalarınızın artarak devam etmesini dilerim.

  Beğen

  1. Henüz üst yaş grubuna dair çalışmam yok ama okuma yazma bilmiyorlarsa bir nevi okul öncesi olarak da değerlendirilebilir ve etkinliklerin uygun olanları yapılabilir. Amin, inşaallah Allah hayırlı çalışmalarımızı artırsın.

   Beğen

  2. Benim de yaşı ilerlemiş ve okuma yazma bilmeyen öğrencilerim var bu çalışmanın çok faydalınolacağına inanıyorum.

   Beğen

 2. ALLAH RAZI OLSUN AYŞEGÜL HANIM ÇOK GÜZELLER SINIFIMDA 20 ÖĞRENCİ VAR SİZCE HER ÖĞRENCİYE AYRI AYRIMI HAZIRLATMALIYIM YOKSA SINIFA 1 TANE HAZIRLASAK (ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE)
  YETERLİ Mİ

  Beğen

  1. Amin, sağolun. Allah sizden de razı olsun.Öğrenci sayınız çok sayılmaz kendileri hazırlayabileceklerse, kendilerine ait olması belki hoşlarına gider, ama önce sınıfa bir tane hazırlayıp deneyebilirsiniz de. Allah yardımcınız olsun, hayırlı ilim nasip etsin, kolaylaştırsın inşaallah.

   Beğen

 3. Allah razı olsun, çok dua ettim size bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için. Allah işlerinizde yardımcınız olsun.

  Beğen

  1. Amin, inşaallah. Ne güzel temiz ağızlardan dua almak. Allah hayırlı hizmetlerimizi artırsın, hayra vesile kılsın inşaallah. Allah hepimizin işlerinde yardımcı olsun. Selamlar ☺️

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s