Yazı kategorisi: Genel

Bir Kitap İncelemesi: 7/24 İlm-i Hal

 

İsmi: 7/24 İlm-i Hal

Yayın Evi: EDAM

Yazarlar: Prof. Dr. Vecdi Akyüz, İlyas Aslan, Alpaslan Durmuş, Hatice Işlak Durmuş, Dudu Ekinci Demir, Veli Karataş

Dili: Türkçe

Sayfa Sayısı: 144

Yayın Yılı: 2012

Eserin okuyucu tarafından çok tutulduğu anlaşılıyor. Bizim incelediğimiz nüsha, 2015 yılında yapılmış on birinci baskısı…
Müellifler eserlerinin tanıtımına “Bu eser, öğrenilmesi farz-ı ayn olan temel dini bilgileri sunan, Hanefi mezhebine göre hazırlanmış bir günlük hayat kılavuzudur” ifadesiyle başlamışlar.
Önsözde “15 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler için hazırlanmıştır” denilse de, ebeveyn rehberliğinde, daha küçük yaş gurupları için de yararlı olacağını, yetişkinler içinse ancak bir başlangıç ve hızlı hatırlama kitabı olabileceğini düşünüyorum.
Sade bir anlatımı var, terimlerin anlamları genellikle verilmiş. Klasik ilm-i hallerden farklı olarak, çocuk ve gençlerin ilgisini çekecek şekilde, görsellerle ve tablolarla zenginleştirilmiş, yazılar renklendirilmiş. Bilgiler önemi vurgulanacak şekilde organize edilmiş.
Abdestin farzları bahsinde resimlere yer verilmekle birlikte, namazın rükünlerinde resim kullanılmaması kitabın bir eksikliği olarak düşünülebilir.
Ayrıca bu tür temel bilgileri ele alan eserlerin sure ve duaların okunuşlarını, namaz ve abdestin video gösterimlerini, ilgili sayfada internet adreslerini ve barkodlarını vererek desteklemeleri faydalı olacaktır.

28695727_10156249499184533_291417783_o

Kitabın bazı sayfaları:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s