Yazı kategorisi: Boyama Sayfaları, Değerler Eğitimi

Makbul Dua Vakitleri

Bakara 186

Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.    

(Bakara 186)

Dua, Allah’la konuşmaktır, halini Allah’a arz etmektir.

 

Çocuğumuza öncelikle duanın ne olduğunu, niçin yapıldığını ve kimden istekte bulunulduğunu öğretmeliyiz. Dua istemektir. Çocuğumuz önce kimden istediğini bilmeli ve istekte bulunduğu kişiyi tanımalı. Bu çok önemli bir konudur. Çocuklarımıza, yanımızda kimse olmazsa, zor bir durumda olduğumuzda, Allah’ın yanımızda ve bizi işitiyor olduğunu anlatmalıyız. Rabbinden istemeyi bilen, Rabbine durumunu arz edebilen çocuk, Allah ile samimi bir bağ kurar.

İnsan, çocukluk döneminde çok şey öğrenir. İnsanların çocukluk döneminde öğrendiği bilgiler bilinçaltında yerleşir. Bu nedenle çocukluk döneminde İslami eğitimin önemi daha da ön plana çıkmaktadır.

Bu çalışmamızda makbul dua vakitlerini resmedip boyama sayfası haline getirdik. Dua elbette her zaman yapılabilir, ama ayrıca bu özel vakitleri değerlendirmenin önemi çocuğa anlatılmalıdır.

 

Makbul Dua Vakitleri

 

Çalışmamızın İngilizcesi de mevcut:

 

Best Time For Making Dua

 

 

 

PDF İndirme Linki:

Makbul Dua Vakitleri

Best Time For Making Dua

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s