Davranış Çizelgesi, Ya İşe Yararsa..

Çocuklara onlardan istenen şeyi yaptırmak” okulda öğretmenlerin evde de ebeveynlerin karşılaştıkları en yaygın çıkmazlardan birisi demek çok da abartılı olmaz sanırım. Bu konuda en çok sorulan sorulardan birisi de bu amaca ulaşmak için kullanılabilecek araçların neler olabileceği…

DavranisCizelgesi

Davranış ya da ödül tabloları bu araçlardan biri. Çocukların, diş fırçalamak, odalarını toplamak ya da ödevlerini yapmak gibi istenen davranışların karşılığı olarak ödüller aldıkları bir çeşit “davranış düzeltme sistemi”.

Bu tablolar sadece okullarda değil ebeveynlikte de oldukça yaygın kullanılıyor. Google aramalarında “Davranış tablosu”, “ödül tablosu” ve benzerleri için çok yüksek sayıda sonuç çıkıyor karşımıza. Ben de sınıfımda, düzeltmek ve kazandırmak istediğimiz davranışlara destek verecek bir tablo oluşturmuş, kişiye özel olması için de başlığını boyamaya uygun bir halde hazırlamıştım. Faydasını gördük çok şükür.

Yalnız bu uygulamanın riskleri de mevcut. Çocuklar iyi davranış için bir ödül beklemeye ve bu davranışı “karşılıksız” gerçekleştirmek konusunda tereddüt etmeye başlar bir hale gelebilir. Bu nedenle her hususta olduğu gibi bu konuda da ölçülü ve kontrollü olmak en iyisi.

PDF İndirme Linki: Davranış Çizelgesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: