Yazı kategorisi: Genel

Başlarken

Çocuk… Allah’ın bahşettiği güzel ama bir o kadar da sorumluluğu ağır bir nimet.

Ne acıdır ki giderek toplumumuz yozlaşmakta, milli ve manevi kimliklerini yitirmekte. Buna rağmen değerler eğitimi çalışmaları, küçük çocuklara yönelik Kur’an eğitimi ve dinî etkinlikler konusunda yapılan çalışmalar sayı ve kalitece artmakta. Bu çalışmaların kimisi ticari gaye kimisi ise uhrevi beklenti ile yapılıyor. Her ne gaye ile yapılırsa yapılsın yine de olması gerektiği kadar çeşitli ve ulaşılabilir değil kanaatimce.

Ben bu alanda çalışmalara Diyanet’in 4-6 yaş grubu için pilot uygulama başlattığı İzmir Bayraklı ilçesinde bir Kur’an Kursu’nda fahri olarak görev almamla başladım. O dönemler yaş grubuna uygun eğitim materyalleri olmasına rağmen, verdiğimiz Kur’an ve sünnet eğitimi odaklı olanlar yok denecek kadar azdı

Alanda çalışmak, hazırladığım veya düşündüğüm çalışmaların faydalı olma hususunu tecrübe etmeme ve fikirlerimi zenginleştirmeme faydalı oldu. Elimizdeki imkanları biraz daha geliştirerek, daha eğlenceli ve görsel açıdan daha kaliteli hale getirerek tasarımlar yaptım. O dönemde pilot olarak bazı illerde uygulanan 4-6 yaş Kur’an Kursu eğitiminde görev alan arkadaşlarla fikir paylaşımında bulunmak için Facebook’da “4-6 Yaş Kur’an Kursu” grubunu kurdum.

İlk zamanlar gruba girmek isteyenlere bakıyor ve sadece öğretici olanları kabul ediyordum. Ama daha sonra evde kendi imkanları ile evlatlarına Kur’an ve sünnet eğitimi vermek isteyen ebeveynler de yararlanır, karşılıklı tecrübe fikir paylaşımlarımız daha da renklenir diye düşünerek gruba girmek isteyen herkesi almaya başladım.

Grubumuz oldukça dinamik ve güzel paylaşımlarla hayra hizmet ediyor çok şükür. Bu bloğu açma gayem de grupta yaptığım paylaşımların, çalışmalarımın ve kafamdaki fikirlerin daha düzenli ve ulaşılabilir bir halde ihtiyacı olanlara sunabilmek. İnşaallah bu hususta yardımım olur ve ümmet şuuru ile yetiştirmeye çalıştığımız evlatlarımızın eğitiminde bir nebze olsun faydam dokunur…

Gayret bizden, başarı Allah’tan.

Yazar:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği mezunuyum. Yine aynı fakültede yüksek lisans yaptım. Yıllar sonra tekrar sınavlara girip Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin önce İlahiyat, daha sonra da Çocuk Gelişimi bölümlerini bitirdim. Çeşitli kurslarda Arapça eğitmenliği, Diyanet İşlerine bağlı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarında fahri öğreticilik ve özel okullarda Arapça öğretmenliği yaptım. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Evli ve üç çocuk annesiyim. Grafik tasarım, çocuklar için faaliyetler, dikiş, nakış, yemek, tezhip, ebru, hat gibi hobilerim var.

Başlarken” için 8 yorum

      1. Hocam Selamun aleykum harf etkinliklerinde de daha el becerilerine yönelik yada materyaller ile özdeşleşen bir etkinlik de guzel olur diye düşünüyorum nacizane fikrim çünkü çocuklar hep farklılıklar bekliyor aynı şeyleri tekrar etmeleri sıkıyor onları sizde takdir edersiniz.

        Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s